Kültürün kalbi Arles'da Wiegand

Roma İmparatorluğunun bir il başkenti olan Arles, Provence bölgesinde bulunan Rhone'da bir şehirdir. Bu zamana sayısız bina artıkları şahitlik ediyor. Burada ayrıca dünyaca ünlü ressam Vincent Van Gogh da zaman zaman yaşadı ve çalıştı ve buranın özel atmosferinden de ilham aldı.

«Luma Arles», 2013 yılında kurulan meşhur bir kültür kompleksidir. Burada sanatçılara, diğer sanatçılarla, bilim insanlarıyla, mucitlerle ve seyircilerle birlikte deneyler yapma ve yeni yapıtlar yaratma imkânı tanınmaktadır.

Sanat meraklısı ve İsviçreli Hoffmann-La-Roche ilaç holdingin ortak mirasçısı olan Maja Hoffmann, birçok hektarlık olan bu bu alanı hâlihazırda 2010 yılında yaklaşık on milyon Avro'ya satın aldı. Bu mesen, kültür merkezinin genişletilmesi için 150 Milyon Avro daha yatırımda bulundu.
Bu yeni kültür zirvesinin yeni atraksiyonu ve odak noktası da devlet mimarı tarafından tasarlanan ve uzaktan görünen 56 m yükseklikteki “Arts Resource Building” kulesidir. Binanın parlayan bir kaya gibi görünmesini sağlayan 11.000'den fazla alüminyum plaka, gece ve gündüzde heyecan verici ışık refleksiyonlarına neden olmaktadır. Bu plakaların her biri eşsizdir ve kulenin plana uygun yapısını sağlayabilmek için her biri de montaj kılavuzuna sahip bir tarama koduna sahiptir.

Kulenin içinde bize ait iki kaydırak da sanatsal karışımı tamamlıyor. Bundan önceki sayısız diğer olağan dışı projelerde olduğu gibi burada da sanatçı Carsten Höller katkıda bulundu. Bu heyecan verici proje ile ilgili çalışmalar hâlihazırda 2016 yılında başlatıldı. Sonunda ana bina kararı alınana kadar kaydıraklar için çok sayıda tasarım ve olası pozisyonlar mevcuttu.
30 m uzunluktaki her iki kaydırak da 12 metrelik bir yükseklikten başlıyor. Bugüne kadar Carsten Höller ile birlikte gerçekleştirdiğimiz tüm diğer ortak projelerde olduğu gibi bu çift tesis de şeffaf polikarbonat kaplama ve sensör kontrollü lamba ile donatılmıştır. Kaydırağın başlangıcındaki özel startlar ve bitimindeki çıkışlar, engele sahip insanların da kaydırakları güvenli bir şekilde kullanabilmelerini sağlıyor.

Temas

Josef Wiegand GmbH & Co. KG

Landstraße 12
D -36169 Rasdorf

+49 6651-9800
sales@wiegandslide.de

İletişim Formu
Ilgili kişi

Bizi sosyal medyada takip edin