Geleceği bir deneyin

bu, "Hessen-Technikum" isimli yüksekokul ve meslek oryantasyon programının sloganıdır. Bu kapsamda genç kadınlara Fulda Yüksekokulunda bir alıştırma yüksek tahsili ile iki şirkette üç aylık bir staj kombinasyonu ile MINT alanında (Mathematik/Matematik, Informatik/Enformatik, Naturwissenschaften/Fen bilimleri, Technik/Teknik) deneyim kazanma ve böylece günlük meslek yaşamını tanıma imkânı sunulmaktadır.

Geçen yılın Ekim ayında bir genç kadın daha şirketimizde üç aylık bir stajı tamamlama ve ileride mesleki hayatı hangi yönde ilerleyebileceğine ilişkin oryantasyona sahip olma fırsatından faydalandı. Kendisiyle bu süre zarfında mentorü Bayan Jahn ilgilendi.

"Teknik Stajyerimiz" stajına konstrüksiyon bölümümüzde başladı. Burada bir diğer çalışanımız da "Uzman danışman" olarak bu ekibe katıldı. Bayan Petter ilk günlerde CAD programı "Creo Parametric" hakkında bilgiler edindi. Buna bilgisayar başında pratik alıştırmalar da eklendi. Ancak kendisine "işletmeyle ilgili" çizimleri de yaptırma konusundaki güvence kısa bir sürede oluştu. "Çizim ve konstrüksiyon ile ilgili içerikler dışında genel olarak bilgisayar kullanımı ve özellikle de dosyaların düzenli bir sisteme göre nasıl adlandırılıp düzenlendiklerine ilişkin bilgiler edinebildim. Bu bana günlük yaşamımda da kesinlikle yardımcı olacaktır. Bana çok güvenildi, belki de kendime güvendiğimden daha fazlasını. Diğer yandan buna rağmen bana çok yüklenilmedi. Olumlu bağlamda sınırlarıma götürüldüm", diye konstrüksiyon bölümündeki işini anlattı Teknik Stajyerimiz.
Ardından farklı fabrika imalathanelerinde görevlendirildi. "Konstrüksiyonun karşı tarafını da tanıma fırsatım oldu. Bir fikrin bitmiş ürüne kadar hangi istasyonlardan geçtiğini kavrayabildim ve bu esnada birçok becerilerim oluştu. Bu vesile ile matkap ve örneğin kumpaslar, törpüler, kumlama aletleri gibi çeşitli el aletlerini kullanmayı öğrendim. Aynı zamanda özellikle de alüminyum, paslanmaz çelik ve siyah çelik olmak üzere çeşitli malzemelerle de çalıştım.
Giyotin makas ile sac kesme veya bileme makinesi ile çapak alma gibi görevler ve H profillerin ve U profillerin üretimi de iş kapsamına dâhildi.
"Bana verilen tüm görevleri belli bir bağımsızlık çerçevesinde yerine getirebildim ve bu vesile ile birçok pratik bilgiyi de edinebildim. Benden çok şey beklendi ancak kendimi hiçbir zaman yalnız hissetmedim. Çünkü her zaman sorularımı sorabildim" diye stajını değerlendirdi Bayan Petters.

Şirketteki sorumlu mentor Bayan Jahn da MINT alanında yüksek tahsile sahiptir.
"Başka kızların da bu konulara ilgilerini çektirebilmek beni mutlu ediyor. Özellikle de teknik meslek sahibi olmak / teknik alanda yüksek tahsil görmek isteyen genç kadınları motive etmek istiyorum. Teknik meslek eğitimi, ilerideki meslek hayatı için çok yönlü imkânlar sunmaktadır. Bizim burada bile teknik yüksek tahsilin hangi farklı alanları kapsadığını görebiliriniz – Makina Mühendisliği, Konstrüksiyon, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve daha fazlası. Teknik alanda eğitim hiçbir zaman bitmez ve bu da daima değişiklikler sağlamaktadır. Özellikle de bizim şirkette her zaman yeni görevlerle baş etmeniz gerekir ve bu da her günün heyecanlı geçmesine ve işinizi keyifle yapmanıza vesile olmaktadır. Bunun dışında erkeklerin ve kadınların farklı şekilde hareket edip çalıştıklarını ve bu ikisinin kombinasyonu da en iyi sonuca varmayı sağladığını düşünüyorum. Hessen-Techikum'da mentor olarak görevim, Teknik Stajyerlerimiz için uyarlanmış bir akış planını oluşturmak ve onlara rehberleri olarak destek olmaktır. Hessen-Technikum'un, kızların liseyi bitirdikten veya yüksek tahsil görme hakkını kazandıktan hemen sonra bir yüksekokula başlamadan önce MINT mesleklerini deneyebilmeleri için iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Sonuçta herkes arzu edilen yüksek tahsilin ve ilerideki olası işlerin gerçekten gelecekleri için bekledikleri gibi olacağını kesin olarak bilmemekte.", diyor Bayan Jahn.

Teknik sizi ilgilendiriyorsa, fen bilimleri sizin için heyecan verici ise ve henüz takip edeceğiniz yolu bilmiyorsanız www.hessen-technikum.de sayfasında bilgi sahibi olun.

Temas

Josef Wiegand GmbH & Co. KG

Landstraße 12
D -36169 Rasdorf

+49 6651-9800
sales@wiegandslide.de

İletişim Formu
Ilgili kişi

Bizi sosyal medyada takip edin