Wiegand - Haber Arşivi

Kaydırak – Londra’nın en çarpıcı yeni atraksiyonu

Arcelor Mittal Orbit, Londra’daki Queen Elizabeth Olympic Parc’da bulunan 115 m yüksekliğe sahip bir seyir kulesidir. Bu çelik yapı, Büyük Britanya’nın devamlı olarak 2012’deki Olimpiyatları hatırlatacak olan en büyük yapısıdır.

Uzaktan da görünen bu yapı, izleyenin merakını uyandırmaktadır. Ziyaretçileri, asansör ile yukarıya ulaşmalarından veya – tamamıyla sportif bir şekilde - seyir platformlarına giden 435 basamağı tırmandıklarından sonra Londra siluetinin ve daha da ötesinin eşsiz manzarası beklemektedir.

Pekâlâ, aşağıya tekrar nasıl ineceksiniz? Elbette asansörleri kullanabilirsiniz, ayrıca aşağıya merdivenden inerken de tekrar o muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz – kanınıza adrenalinin karışmasına neden olan tamamıyla özel bir deneyim ise Freefall-Abseiling‘dir – bunun kadar çarpıcı olup daha az heyecan verici olmayan imkân ise 78 metre yükseklikten Rasdorf’dan gelen yeni kaydırak ile yakl. 38 ila 40 arası saniyede aşağıya inmek olacaktır – neredeyse 180 m uzunluğu ile dünyanın en uzun tünel kaydırağı.

Bu devasa kaydırağın taslağı, şirketimizin bugüne kadar dünya çapında birlikte sayısız olağandışı projeleri yarattığı sanatçı Carsten Höller’den gelmiştir.

Bu proje, Dubai ve çeşitli seyahat gemilerindeki diğer büyük yapı tasarıların yanı sıra bize planlama ve teknik açısından özellikle meydan okumaktadır. Ancak uzun yıllara dayanan deneyimlerimiz sayesinde bu görevle baş edebileceğimizden eminiz.

Daha fazla bilgi için arcelormittalorbit.com

Scroll