Wiegand - Hakkımızda

Wiegand aile yönetiminde orta halli bir firmadır. Firma merkezi Hessen Eyaletinde olan Rasdorf'ta dır.
Kuruluş yılı olan 1963' ten beri, kurucusu Josef Wiegand „Kayak ve Kızak iyidir“ parolası ile tüm kalbi ile çalışmaktadır. Çevredeki yerleşke sakinleri ile monte ettiği ilk kayak teleferiğin gelirini daha sonra yaptığı diğer teleferiklerin yapımında harcamıştır.
Elbette onunda işleri her zaman yolunda gitmedi; Ilık geçen kışlar ciroda açık yarattı. Bu anlarda onun işadamı kalitesini ve ileri görüş kalitesini ön plana çıkardı girdi ve cesur kararlar almasını sağladı.
Firmanın kurtuluşu için ortaya atılan bir fikirden yenilikçi bir olay belirdi. Bu fikir teleferiklerin yazları da kullanılmasıydı. Bu fikir yaz kızak kayma pistinin doğuşu oldu.
Rhön'de ki Wasserkuppe'de bulunan deneme pistinde 1975 yılında, bir çok denemeden sonra ilk yaz kızak pisti ortaya atıldı. Tabii bu ilk tesis daha ilkel biçimindeydi. Ozamanlar kızak sürücülerinin kucağına sevk anında kızakları oturtulurdu – Geriye bakıldığında alışılması zor bir çözüm. İlk pist 1977 yılında İsviçre de Zürih Gölü civarına satıldı. Bununla birlikte yaz kızak pistinin üretim ve satışında ilk adım atılmış oldu.
Patent bildirimi ile Josef Wiegand 1970'li senelerde ileriyi görüşü ile girişimci kariyerine sağlam adımlarla başlamış oldu.
Şirketin bilonçosunu kökten değiştiren diğer yaratıcı fikirler birbirini takip etti.
Josef Wiegand ülke sınırlarını aşan iş seyehatlerine çok güç ve zaman harcadı ve böylece olası müşterilerine yaz kızak pistini tanıttı. Birçok iş bağlantısından arkadaşlıklar doğdu. Bu arkadaşlıklar bu güne dek çok yönlü sosyal sorumluluklar la Wiegand firmasınının sorumluluğu na dahil edilmiştir.
İş hayatındaki 50 yılında Josef Wiegand kapı kapı gezen tek kişilik firmanın tanıtıcılığından Kayak Teleferiği Üreticisi Josef Wiegand firmasını yarattı.
Burada Josef Wiegand GmbH doğdu ve diğer şirketler bunu takip etti. Yaz kızak pisti üreticiliği ile dünya lideri oldu ve daha çok prestij kazandı.

Bir zamanların Kayak Teleferiği Üreticisi Josef Wiegand GmbH'tan 10 kuruluşlu bir firmalar gurubu oluştu. Yaz kızak pistimizin yanında örneğin su kayaçları pazarda yerini sağlamlaştırdı: Islak bölgelerde kullanılan bu atraksiyonlar ortağımız olan wiegand.waterrides gmbh tarafından özel olarak üretilmektedir.

Firmalar gurubumuzun toplam istihdam sayısı dünya genelinde geçmiş yıllarda  450 personele yükselmiştir. Bunlardan bir çoğu üretimde çalışmaktadır. Tesislerin montaj işleri Wiegand firmasınca yapıldığından, 40 montajcımız kuru ve ıslak bölgelerde kullanılan kayakları ve Wiegand yaz kızak pistlerini tüm dünyada olması gerektiği gibi monte etmektedir.   

Gelecek yıllarda da hazırlıklı olunması gerektiğinden kuruluşumuz çırak eğitimini kendi bünyesinde vermektedir. Şu an itibari ile Josef Wiegand GmbH & Co. KG kuruluşu üretimde ve yönetimde toplam 30 çırağı eğitim amacıyla bünyesinde barındırmaktadır.

Josef Wiegand oğlu Hendrik ile 2014 başına kadar kuruluşu beraber yönetmekteydi. Josef Wiegand kısa ağır bir hastalık sonucu 13 şubat 2014'te gözlerini 80 yaşında hayata yummuştur.

Arkasında büyük bir boşluk bırakmıştır.
Bu büyük insanı ve örnek girişimciyi her zaman anılarımızda yaşatacağız.


Kısa ve öz:
Dünya genelinde

  • 450 büyük tesis, binlerce çocuk ve su kaydırağı bulunmaktadır
  • 16 farklı ülkede gurubumuzun yavru şirketi veya temsilciliği bulunmaktadır
  • 45 ülkede Wiegand ürünü bulunmaktadır
  • Wiegand firmalar gurubu bünyesinde çalışan 450'den fazla personel bulunmaktadır
Hendrik Wiegand
Josef Wiegand
Scroll